☰ menu

BADANIA WOSKU I WĘZY - ZAPRASZAMY

Instytut Ogrodnictwa – Państwowy Instytut BadawczyPuławy,

Zakład Pszczelnictwa w Puławach

Laboratorium Badania Jakości Produktów Pszczelich

ul. Sosnowa 3, 24-100 Puławy

tel. (81) 886-21-64, fax. (81) 886-42-09

 

Związek Pszczelarzy Ziemi Przemyskiej

ul. Mickiewicza 22, 37-700 Przemyśl

 

Szanowni Państwo,

Uprzejmie informujemy, że Instytut Ogrodnictwa – Państwowy Instytut Badawczy rozpoczyna realizację projektu wsparcia naukowo-badawczego w ramach mechanizmu WPR „Wsparcie runku produktów pszczelich” realizowanego w roku 2025 pt. „Badania monitoringowe jakości wosku i węzy na krajowym rynku z charakterystyką fizykochemiczną z wykorzystaniem nowoczesnych technik badawczych” (EKOWOSK2).

W ramach tego projektu akredytowane Laboratorium Badania Jakości Produktów Pszczelich Zakładu Pszczelnictwa Instytutu Ogrodnictwa – Państwowego Instytutu Badawczego planuje wykonanie badańmonitoringowych około 200 próbek wosku i węzy z terenu całego kraju pod kątem zafałszowań stearyną i parafiną (techniką spektroskopii w podczerwieni z transformacją Fouriera (FTIR-ATR)).Próbki, które nie wykażą obecności zafałszowań (przy granicy wykrywalności metody 3%), zostaną przebadane metodami dostępnymi w LBJPP w celu scharakteryzowania właściwości fizykochemicznych oraz podstawowego składu chemicznego (temperaturę topnienia, liczby: kwasową, zmydlenia i jodową oraz skład węglowodorów oznaczony techniką GC-FID).Założeniem projektu jest aby ilość przebadanych próbek wosku i/lub węzy była reprezentatywna do ilości zarejestrowanych rodzin pszczelich w poszczególnych województwach. Koszty badań będą pokryte ze środków przeznaczonych na realizację projektu, a więc dla pszczelarzy zrzeszonych w organizacjach pszczelarskich będą bezpłatne.

W związku z powyższym zwracamy się do Państwa, jako organizacji zrzeszającej pszczelarzyz informacją o możliwości wzięcia udziału w projekcie z ofertą bezpłatnego wykonania badań jakości wosku/węzy. Do wykonania analizy jednej próbki potrzebujemy około 100 g wosku pszczelego lub kawałek węzy o wymiarach co najmniej 20 cm x 40 cm.

Wyniki badań przesłanych próbek wosku/węzy zostaną opracowane w postaci raportów z badań (sprawozdań z badań), dla każdej próbki oddzielnie i przekazane bezpośrednio pszczelarzom w przybliżonym terminie do końca czerwca 2025 r. Dzięki temu pszczelarze uczestniczący w projekcie będąmogli podjąć stosowne decyzje w celu poprawy warunków prowadzenia swoich pasiek i utrzymania zdrowych rodzin pszczelich, a co za tym idzie zwiększyć wydajność i poprawić jakość pozyskiwanych produktów pszczelich.Przeprowadzone badania monitoringowe zwiększą świadomość pszczelarzy oraz wspomogą prace wstępne prowadzące do bardziej regularnego monitoringu jakości wosku na polskim rynku pszczelarskim. Wyniki przeprowadzonych badań posłużą także do analizy jakości wosku obecnego na krajowym rynku oraz do opracowania charakterystyki fizykochemicznej wosku pszczelego.

Wyniki badań dla wszystkich przebadanych próbek wosku i węzy zostaną zestawione i opracowane w postaci raportu z badań monitoringowych łącznie z analizą tych wyników, w odniesieniu do poszczególnych województw i całego kraju. Raport zostanie upowszechniony poprzez umieszczenie na stronie internetowej Instytutu oraz związków i organizacji pszczelarskich.

Jeżeli jako organizacja zrzeszająca pszczelarzy zdecydujecie się Państwo uczestniczyć w projekcie, prosimy o pozyskanie próbek wosku lub węzy i ich przysłanie do Laboratorium Badania Jakości Produktów Pszczelich Zakładu Pszczelnictwa Instytutu Ogrodnictwa – Państwowego Instytutu Badawczego (na adres podany poniżej) najpóźniej do 15.05.2025 r.

Oznakowane jednoznacznie próbkiprosimy przesłać z wypełnioną tabelką ewidencji próbek  zawierającąco najmniej następujące informacje:

  • w polu Zleceniodawca: imię i nazwisko pszczelarza, nr weterynaryjny, adres, na który prześlemy wyniki badań
  • w polu data pobrania próbki: orientacyjną datę przetopieniawosku/datę pozyskania węzy

Zależy nam na tym, aby próbki wosku lub węzy pochodziły z ostatniego roku, gdyż tylko wtedy wyniki badań pozwolą na realną ocenę aktualnej sytuacji jakości wosku pszczelego znajdującego się na krajowym rynku.

Ze względów organizacyjnych prosimy o przesłanie zebranych próbek w jednej przesyłce.

Będziemy bardzo wdzięczni za odpowiedź, czy jesteście Państwo zainteresowani naszą ofertą w terminie do 30kwietnia 2025 r.

W razie pytań, wątpliwości służymy wyjaśnieniami:

Mgr Katarzyna Kusyk – Kierownik Merytoryczny

tel. kom. 603 689 041; e-mail: katarzyna.kusyk@inhort.pl

Dr hab. Teresa Szczęsna, prof. IO – Kierownik Laboratorium, Doświadczony członek zespołu

tel. kom.603 183 166; e-mail: teresa.szczesna@inhort.pl

 

Poniżej adres na jaki należy przesłać próbki wosku/węzy do badań:

Instytut Ogrodnictwa – Państwowy Instytut Badawczy

Zakład Pszczelnictwa w Puławach

Laboratorium Badania Jakości Produktów Pszczelich

ul. Sosnowa 3, 24-100 Puławy

Z poważaniem

Kierownik projektu EKOWOSK2

Mgr Katarzyna Kusyk

VMD Script logo