☰ menu

Miód

Złośliwi przeciwnicy miodu twierdzą po prostu, że są to "wymioty pszczół". Ale to wcale nie takie proste. Powstawanie miodu to proces bardzo skomplikowany. Surowcem koniecznym do powstania miodu jest tak zwany nektar, który produkują rośliny w gruczołach zwanych miodnikami lub nektarnikami. Bardzo bogatym źródłem surowca używanym przez pszczoły do produkcji miodu jest również spadź. Ale jak powstaje miód?

Najpierw przy łykaniu kropli nektaru lub spadzi do wola zbieraczki dostaje się odrobina śliny. Enzym tej śliny, zwany inwertazą, rozkłada cukier znajdujący się w nektarze na cukry proste, glukozę i fruktozę. Tak zmieszaną kropelkę cieczy pszczoła zbieraczka po powrocie do ula przekazuje młodej robotnicy. Robotnica-magazynierka przewraca tą kroplę dalej, przy okazji dodając do niej swoją ślinę, aż w pewnym momencie kropelkę łyka, czyli wpuszcza do wola. Po około 20 minutach magazynierka uznaje kropelkę za gotową do schowania w komórce. Kropla ta jest jednak wciąż bardzo wodnista, dlatego pszczoła przylepia ją do bocznej ściany komórki, aby się wietrzyła, a inne pszczoły bez ustanku wietrzą ul swoimi skrzydełkami. Gdy magazynierki stwierdzą, że kropelka ma już odpowiednią konsystencję, przenoszą ją do górnej części plastra. Po napełnieniu komórki do pełna miód dojrzewa jeszcze około 4 dni, po czym pszczoły zamykają komórkę woskowymi, cieniutkimi wieczkami. Dopiero teraz pszczoły, jak również pszczelarze uznają, że miód jest pełnowartościowy.

Barwa miodu może być najrozmaitsza, od jasnej do niemal czarnej, od zielonawej do brunatnej i we wszystkich prawie odcieniach żółci, ale dlaczego tak się dzieje?

Kolor miodu zależy od tego z jakich roślin pochodzi nektar użyty do jego produkcji. Miody otrzymane ze spadzi są na ogół ciemne, brunatne, ale i zielonożółte. Jasne miody żółtawe zwykle pochodzą ze zbioru nektarów z kwiatów roślin łąkowych, krzewów owocowych, drzew owocowych i z lip. Poniżej znajdują się cechy organoleptyczne pszczelich miodów.

 

Rodzaje miodu:

Odmiana miodu  Barwa Zapach Smak
       
Akacjowy słomkowożółta łagodny mało słodki
Bławatkowy złocistożółta kwiatu bławatka ostry, charakterystyczny
Koniczynowy słomkowożółta słaby łagodny, słodki
Lipowy słomkowożółta aromatyczny lekko gorzkawy
Rzepakowy jasnożółta swoisty gorzkawy
Gryczany czerwonobrązowa kwiatu gryki korzenny
Wrzosowy czerwonobrązowa ostry, silny mało słodki, ostry
Z drzew owocowych złocistożółta płatków kwiat. łagodny
Spadziowy brązowa, zielonkawa łagodny łagodny
Ziołowy-górski ciemnożółta do pomarańczowej intensywny korzenny
NazwaDataRozmiar
miod.doc2017-07-27 12:1632.50 KB
VMD Script logo